1010 Kâşif Kodlama Kiti’ni indirmek için tıklayın!

Neden 1010 Kâşif?

“Değerlerimizle büyüyoruz” söylemiyle toplumsal ve temel değerleri koruyup geliştirmeyi hedefleyen Kuveyt Türk, 30’uncu yılında 1010 Kâşif Projesi ile bilime ve eğitime destek vermeye devam ediyor. Proje kapsamında Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara kodlama ve robotik eğitimi götüren Kuveyt Türk, sağlayacağı eğitim ve donanım desteğiyle yeni nesilleri geleceğin mesleklerine hazırlamayı amaçlıyor.

Kodlamaya ilgisi olan 10-14 yaş arasındaki kâşifleri kapsayan eğitimle, Türkiye’nin seçilen illerinde yılda en az 1010 Kâşifin (bilim çocuğu) keşfedilmesi ve bu kâşiflere kodlama eğitimi verilmesi hedeflenmektedir. İlk etapta bir dönem üzerinden projelendirilen 1010 Kâşif’te hedef kitleyi, kodlama atölyesi imkânına sahip olmayan devlet okullarındaki öğrenciler ile başta YİBO’lar (Yatılı İlköğretim Bölge Okulları) olmak üzere ortaokul çağındaki çocuklar oluşturuyor. 1010 Kâşif Kodlama Kiti ile MEB’e bağlı okullarda verilecek eğitimler ile yılda en az 50 okula gidilmesi hedeflenmektedir.

Teknolojinin hayatı kolaylaştırdığı düşünülüyor ancak ölçüsüz ve sınırsız kullanılması teknoloji üzerindeki kontrolün kaybolmasına, zamanla bağımlı hale gelinmesine neden oluyor. Teknoloji bağımlılığı konusunda en fazla çocuklar risk altında. 1010 Kâşif Projesi teknolojiyi bilinçli ve ölçülü kullanan, sadece tüketen değil üreten ve yöneten bir anlayışın yaygınlaşmasını hedefliyor.